Prof. Dr. İzzet Akça Almanya’da Kanal Avrupa’nın Konuğu Oldu

UZEM Müdürü Prof. Dr. İzzet AKÇA ve OMÜ Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Rıdvan KIZILKAYA Almanya’da yayın yapan Kanal Avrupa kanalına konuk oldu.

Prof. KIZILKAYA, Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarihçesi, Samsun’un konumu, yerleşkesi, OMÜ’de öğrenim gören yabancı uyruklu akademisyen ve öğrenciler hakkında bilgiler verdi. Hemen akabinde sözü alan OMÜ UZEM Müdürü AKÇA, YÖS (Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı) sınavı hakkında ayrıntılı bilgiler vererek, sınava girecek adayların başvuru koşulları, sınavın geçerlilik süresi, online ödeme imkanları hakkında  ayrıntılı bilgiler verdi. AKÇA programın ilerleyen vakitlerinde uzaktan eğitim merkezimizin yürüttüğü programlardan, öğrenci-merkez etkileşiminden ve Türkiye-Dünya ölçeğinde uzaktan eğitimin avantajlarından bahsetti.

OMÜ YÖS HAKKINDA
Uluslararası Öğrenci Giris Sınavı (OMU-YÖS), Türkiye’deki Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) okumak isteyen yurt dışı öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını OMÜ ve Türkiye’deki birçok üniversiteye kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır. Bu sınav, OMU-YÖS Koordinatörlüğü’nce yapılmaktadır.

OMU-YÖS 2018 sınavı sonuçları, iki yıl süre ile geçerlidir.

OMU-YÖS 2018 sınav başvuruları sadece online olarak Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça, Fransızca, Almanca, Boşnakça ve Arnavutça alınacaktır.

OMU-YÖS 2018 sınavı Türkiye ve Türkiye dışındaki sınav merkezlerinde yüz yüze ve tamamen denetimli olarak Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça, Fransızca, Almanca, Boşnakça ve Arnavutça olmak üzere 8 dilde yapılacaktır.