Üniversitemiz, ÖSYM’nin Düzenlediği “Merkezi Sınavlar Çalıştayı”na Katıldı

Üniversitemiz, 28-30 Temmuz tarihlerinde  ÖSYM tarafından düzenlenen “Merkezi Sınavlar” konulu çalıştaya katıldı.

WhatsApp Image 2017-08-02 at 15.31.40

Çalıştaya, üniversitemizi temsilen, OMÜ Rektör Yardımcısı ve UZEM Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali CENGİZ ve UZEM İçerik Geliştirme Ekibi Koordinatörü Uzman Emrah ALTUN katıldı. Çalıştaya, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Orta Doğu Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nin yanı sıra YÖK ve MEB ‘den de temsilciler katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer DEMİR, “Türkiye’de birçok kurumun sınav organizasyonları düzenlediğini ancak bu kurumların birbirinden habersiz olduğunu belirterek, kurumların fikir alışverişinden  bulunmalarını sağlayabilmek için böyle bir çalıştay düzenlediklerini” dile getirdi.

WhatsApp Image 2017-08-02 at 15.31.41

Çalıştayda ölçme değerlendirme faaliyetleri hakkında yuvarlak masa toplantıları ve çeşitli kurum temsilcilerinin katıldığı komisyonlarda ayrıntılı tartışmalar yapıldı. CENGİZ, başkanı olduğu komisyonda “e-Sınavlar” hakkındaki görüşlerini sunarak çalıştayın 2. gününde komisyondan çıkan kararı katılımcılara sundu.. ALTUN ise “Yabancı Dilde Yapılan Sınavlar” hakkında bilgi vererek yuvarlak masa toplantılarında üniversitemizi temsil etti.

Çalıştay sonunda kurumlar arası işbirliğinin şart olduğu, ölçme değerlendirme faaliyetlerinin kalitesinin artması gerektiği vurgulanarak, kurumlararası iletişimin önünün açılması gerektiği belirtildi.