Canlı Ders Yardımı

Canlı Derslere Hazır mıyım?

  Canlı ders verilen bir UZEM programına kayıtlıyım.
  İnternet bağlantısı olan bir bilgisayarım var.
  En az 1MB hızında internet bağlantım var.
  Bilgisayarımda “Adobe Flash Player kurulu veya Chrome internet tarayıcı kullanıyorum.
  Tüm maddeleri tamamladıysanız tebrikler! Canlı derslerimizi sorunsuzca izleyebilirsiniz.

Cevaplar

  Canlı Ders Ekranı’nı nasıl kullanabilirim?

Canlı ders ekranı genel olarak aşağıdaki gibidir. Canlı ders ekranının bölümleri hakkında daha detaylı bilgi almak için resim üzerinde yer alan kırmızı ikonların üzerine gelin.

  Canlı derslere nereden ulaşabilirim.

Canlı derslere ve ders kayıtlarına Eğitim Portalı üzerinden erişilmektedir. Eğitim Portalı’na giriş yaptığınızda sitenin sağ tarafında “Yaklaşan Olaylar” başlığı altına başlama saati en yakın olan canlı dersiniz görünecektir. İlgili dersin adına tıklayıp sınıfa katıl dediğiniz zaman yeni bir pencere açılacak ve ders saati gelmiş ise dersiniz başlayacaktır.

  Canlı ders kayıtları ne zaman sisteme yükleniyor

Canlı ders kayıtları, ders tarihini takiben 12 saat içinde Portal’da yayınlanmaktadır. Kaçırdığınız bir dersin kaydının yayınlanıp yayınlanmadığını aşağıdaki resimde gösterildiği şekilde “Canlı Ders Merkezine Git” butonuna tıklayarak,
Canlı ders1Açılan sayfada kaydını izlemek istediğiniz dersin karşısındaki “Canlı Ders Kaydını İzle” butonuna tıklayarak görebilirsiniz.Canlı ders2

  Canlı dersleri takip etmek için bilgisayarımda hangi yazılımlar kurulu olmalı

Canlı derslere katılabilmek ve canlı ders kayıtlarını izleyebilmek için bilgisayarınızda herhangi bir web tarayıcısı (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome) bulunması yeterlidir. UZEM olarak sizlere hızlı ve ücretsiz bir internet tarayıcısı olan Google Chrome‘u öneririz.

 • Google Chrome kullanıyorsanız Adobe Flash Player kurmanıza gerek yoktur.
 • Mozilla Firefox veya Internet Explorer kullanıyorsanız Adobe Flash Player‘ın sisteminizde kurulu olduğundan emin olun.
 • Dersleri bahsi geçen tarayıcıların kurulu olduğu herhangi bir işletim sisteminden izleyebilirsiniz. (Microsoft Windows, Pardus, Ubuntu, MacOSX vb.)
  Flash aktivasyon problemi yaşıyorum ne yapmalıyım?

Web tarayıcıların Flash Platformunu çalıştırabilmeleri için Adobe Flash uygulamasının sisteminize kurulması gereklidir. Kurulum aşamaları şu şekildedir.

 1. Buraya tıklayarak Flash eklentisi indirme sitesine gidiniz ve aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde işaretlemeleri yaparak bilgisayarınıza kurulum dosyasınız indiriniz.
 2. İndirdiğiniz dosyayı çalıştırınız. Kurulum esnasında tarayıcınız açık ise kurulum sizden açık olan tarayıcı  kapatmanızı isteyebilir. Kurulum ekranı aşağıdaki gibidir.
 3. Kurulum bittikten sonra tekrar eğitim portalına giriş yapın ve canlı derse katılmayı deneyin. Mozilla ve Chrome tarayıcı için Flash Eklentisini aktif hale getirme yardımı için bu yönergeyi okumaya devam edin.

Adobe Connect canlı ders yazılımı altyapı olarak Adobe Flash Player platformunu kullanmaktadır. Bazı tarayıcılar güvenlik endişeleri ile Adobe Flash eklentisini engellemekte ve kullanıcılardan bu eklentiyi el ile aktif etmesini istemektedir. Yapılan bu aktif etme işlemi tarayıcı tekrar baştan başlatılana kadar geçerli olmaktadır. Her canlı ders başlangıcı öncesinde bu işlemin tekrar edilmesi gerekmektedir. Aktif etme işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

Mozilla Firefox Tarayıcılar İçin

 1. Mozilla Firefox’un en son sürümünün kurulu olduğundan emin olun Mozilla Firefox tarayıcının sağ üst tarafında bulunan Toast Menü’yü ( ) (yatay çizgi şekli) tıklatın. Açılan yeni pencereyi aşağı doğru kaydırarak “Firefox Güncellemeleri” kısmına ulaşın. “Güncellemeleri Denetle” butonuna basıp güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Güncelleme var ise kurun ve 2. adıma geçin.
 2. Eğitim portalında Canlı Derse katılma isteği gönderdiğinizde genellikle yeni pencere açılır. Eğer Flash Player etkin değil ise bu pencerenin üzerinde aşağıdaki gibi bir simge belirecektir. Bu simgeye veya etrafındaki gri bölgeye tıklayınız.
 3. Açılan bildirim penceresinden “İzin Ver” butonuna tıklayınız.
 4. Ders otomatik olarak başlamaz ise “Derse Katıl” butonuna tekrar basarak yeniden derse katılım isteği yollayınız.

Google Chrome Tarayıcılar İçin

 1. Google Chrome tarayıcının en son sürümünün kurulu olduğundan emin olun tarayıcının sağ üst tarafında bulunan Toast Menü’yü (üst üste 3 nokta) tıklatın. Menüden Yardım > “Google Chrome Hakkında” yolunu izleyin. Açılan yeni pencereden güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Güncelleme var ise tarayıcıyı güncelleyin.
 2. Eğitim portalında Canlı Derse katılma isteği gönderdiğinizde genellikle yeni pencere açılır. Açılan pencerede Flash Player kurulu değil yazısı görseniz dahi aşağıdaki pencere gördüğünüz şekildeki gibi pencerenin sol üst tarafındaki kilit ( ) ikonuna tıklatın ve Flash eklentisine izin verin.
 3. İzin ver butonuna bastığınızda sayfanın üst tarafında pencereyi yeniden yüklemenizi isteyen bir bildirim gelecektir. Buradan pencereyi yeniden yükleyin.
 4. Ders otomatik olarak başlamaz ise “Derse Katıl” butonuna tekrar basarak yeniden derse katılım isteği yollayınız.
  Canlı dersleri takip edebilmek için hangi donanımlar gerekli

İnternete girebilen ve gerekli programların kurulu olduğu her hangi bir bilgisayardan canlı dersleri takip edebilirsiniz fakat canlı derslerde sesli ve görüntülü olarak söz almak isterseniz, bilgisayarınızda bir webcam ve mikrofon takılı/kurulu olmalıdır.

  Canlı derslere katılım zorunlu mu ?

Katılım zorunlu değildir ancak bazı öğretim elemanları katılımları sınav değerlendirmelerinde dikkate almaktadır.

  Canlı ders esnasında bağlantı sorunları yaşıyorum
 • En sık karşılaşılan sorunlardan biri ise internet bağlantısı sorunlarıdır. Canlı dersleri takip ederken, görüntü donması veya geç gelmesi, sesin zaman zaman kesilmesi ve benzeri problemler yaşıyorsanız öncelikle internet bağlantınızda bir sorun olmadığından emin olun. Genellikle çok kullanıcılı internet hatlarında (aynı internet hattının 2 veya daha çok kişi tarafından kullanılması durumu) ve 3G bağlantılarında (sinyalin düşük olduğu bölgelerde) bu gibi sorunlar meydana gelmektedir.
 • Başka web sayfalarına sorunsuz ve hızlı bir şekilde erişebiliyor ancak canlı dersleri takip ederken sorun yaşıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz
 • TTNet’in (Türk Telekom) ücretsiz sunduğu “Hız Testi” ile internet hızınızı test edebilirsiniz. Test sonuçlarını bizimle paylaşırsanız, yaşadığınız sorunu daha hızlı çözebiliriz.
  Cep telefonu veya tabletimden canlı dersleri takip edebilir miyim

Android işletim sistemine sahip cep telefonlarınızdan veya tablet bilgisayarlarınızdan Adobe Connect uygulamasını indirerek da canlı derslere katılabilirsiniz. Canlı derslere mobil cihazınızdan katılabilmek için “Adobe® Connect™ Mobile” uygulamasını indirmeniz yeterlidir. Bu uygulama ücretsizdir. Uygulamayı yüklemek için eğer cep telefonunuz android ise alttaki Google Play logosuna dokunarak mağaza da uygulama sayfasına giriş sağlayın ve sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayın. Bu şekilde canlı derslere girmekte sıkıntı yaşıyor iseniz alttaki güncelleme metninden yazanları Android cihazınıza da uygulayabilirsiniz.

Güncelleme: IOS yazılım güncellemesinden kaynaklanan bir husus nedeni ile canlı dersler IOS cihazlarda izlenememektedir. Android cihazlar ise alternatif olarak Puffin Browser adlı uygulamayı kullanarak canlı derslere farklı bir kanaldan giriş yapabilmektedirker. Söz konusu programı Android cihazlar için buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Uygulamayı çalıştırdığınızda çark simgesine tıklayarak ayarlar menüsünü açın. “Web sitesi tercihi” ayarını “Masaüstü iste” şeklinde değiştirin. “Pop’uplar” ayarını da “İzin Ver” olarak değiştirin. Canlı dersler başladığı zaman veya eski bir canlı dersi izlemek istediğiniz zaman bu tarayıcı üzerinden tıpkı bilgisayar kullanır gibi portal.uzem.omu.edu.tr adresine girip derslerinizi takip edebilirsiniz. Bu işlem Android cihazlar için de geçerlidir.

  Canlı ders konusunda hala sıkıntı yaşıyorum

Canlı derslerle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız canlı ders iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

 • Bu sayfa size yardımcı oldu mu?
 • Evet   Hayır