Canlı Ders Yardımı

Canlı Derslere Hazır mıyım?

  Canlı ders verilen bir UZEM programına kayıtlıyım.
  İnternet bağlantısı olan bir bilgisayarım var.
  En az 1MB hızında internet bağlantım var.
  Bilgisayarımda “Adobe Flash Player kurulu veya Chrome internet tarayıcı kullanıyorum.
  Tüm maddeleri tamamladıysanız tebrikler! Canlı derslerimizi sorunsuzca izleyebilirsiniz.

Cevaplar

  Canlı Ders Ekranı’nı nasıl kullanabilirim?

Canlı ders ekranı genel olarak aşağıdaki gibidir. Canlı ders ekranının bölümleri hakkında daha detaylı bilgi almak için resim üzerinde yer alan kırmızı ikonların üzerine gelin.

  Canlı derslere nereden ulaşabilirim.

Canlı derslere ve ders kayıtlarına Eğitim Portalı üzerinden erişilmektedir. Eğitim Portalı’na giriş yaptığınızda sitenin sağ tarafında “Yaklaşan Olaylar” başlığı altına başlama saati en yakın olan canlı dersiniz görünecektir. İlgili dersin adına tıklayıp sınıfa katıl dediğiniz zaman yeni bir pencere açılacak ve ders saati gelmiş ise dersiniz başlayacaktır.

  Canlı ders kayıtları ne zaman sisteme yükleniyor

Canlı ders kayıtları, ders tarihini takiben 12 saat içinde Portal’da yayınlanmaktadır. Kaçırdığınız bir dersin kaydının yayınlanıp yayınlanmadığını aşağıdaki resimde gösterildiği şekilde “Canlı Ders Merkezine Git” butonuna tıklayarak,
Canlı ders1Açılan sayfada kaydını izlemek istediğiniz dersin karşısındaki “Canlı Ders Kaydını İzle” butonuna tıklayarak görebilirsiniz.Canlı ders2

  Canlı dersleri takip etmek için bilgisayarımda hangi yazılımlar kurulu olmalı

Canlı derslere katılabilmek ve canlı ders kayıtlarını izleyebilmek için bilgisayarınızda herhangi bir web tarayıcısı (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome) bulunması yeterlidir. UZEM olarak sizlere hızlı ve ücretsiz bir internet tarayıcısı olan Google Chrome‘u öneririz.

 • Google Chrome kullanıyorsanız Adobe Flash Player kurmanıza gerek yoktur.
 • Mozilla Firefox veya Internet Explorer kullanıyorsanız Adobe Flash Player‘ın sisteminizde kurulu olduğundan emin olun.
 • Dersleri bahsi geçen tarayıcıların kurulu olduğu herhangi bir işletim sisteminden izleyebilirsiniz. (Microsoft Windows, Pardus, Ubuntu, MacOSX vb.)
  Canlı dersleri takip edebilmek için hangi donanımlar gerekli

İnternete girebilen ve gerekli programların kurulu olduğu her hangi bir bilgisayardan canlı dersleri takip edebilirsiniz fakat canlı derslerde sesli ve görüntülü olarak söz almak isterseniz, bilgisayarınızda bir webcam ve mikrofon takılı/kurulu olmalıdır.

  Canlı derslere katılım zorunlu mu ?

Katılım zorunlu değildir ancak bazı öğretim elemanları katılımları sınav değerlendirmelerinde dikkate almaktadır.

  Canlı ders esnasında bağlantı sorunları yaşıyorum
 • En sık karşılaşılan sorunlardan biri ise internet bağlantısı sorunlarıdır. Canlı dersleri takip ederken, görüntü donması veya geç gelmesi, sesin zaman zaman kesilmesi ve benzeri problemler yaşıyorsanız öncelikle internet bağlantınızda bir sorun olmadığından emin olun. Genellikle çok kullanıcılı internet hatlarında (aynı internet hattının 2 veya daha çok kişi tarafından kullanılması durumu) ve 3G bağlantılarında (sinyalin düşük olduğu bölgelerde) bu gibi sorunlar meydana gelmektedir.
 • Başka web sayfalarına sorunsuz ve hızlı bir şekilde erişebiliyor ancak canlı dersleri takip ederken sorun yaşıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz
 • TTNet’in (Türk Telekom) ücretsiz sunduğu “Hız Testi” ile internet hızınızı test edebilirsiniz. Test sonuçlarını bizimle paylaşırsanız, yaşadığınız sorunu daha hızlı çözebiliriz.
  Cep telefonu veya tabletimden canlı dersleri takip edebilir miyim

Android, iOS veya BlackBerry işletim sistemine sahip cep telefonlarınızdan veya tablet bilgisayarlarınızdan da canlı derslere katılabilirsiniz. Canlı derslere mobil cihazınızdan katılabılmak için “Adobe® Connect™ Mobile” uygulamasını indirmeniz yeterlidir. Bu uygulama ücretsizdir. Uygulamayı yüklemek için eğer cep telefonunuz android ise alttaki Google Play logosuna, iPhone ise App Store logosuna, Blackberry ise BlackBerry App World logosuna dokunarak mağaza da uygulama sayfasına giriş sağlayın ve sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayın.

  

  Canlı ders konusunda hala sıkıntı yaşıyorum

Canlı derslerle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız canlı ders iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

 • Bu sayfa size yardımcı oldu mu?
 • Evet   Hayır